Генеральний консул України в Гданську М.Янків 13 - 15 жовтня взяв участь у VI Baltic Business Forum-2014, який проходив у курортно-портовому містечку Свіноусьцє Західно-Поморського воєводства під гаслом - «Європа, Північ, Схід — енергія для розвитку». Основними організаторами цьогорічної зустрічі стали Асоціація "Європа – Північ - Схід", Польсько-Українська торгова палата, Північна торгова палата (м. Щецін), Польське Агенство інформації та інвестицій, Маршалек Західно-Поморського воєводства, президент м. Свіноусьцє.
На 6-й форум цього року запрошено і Україну, а спеціальним гостем цього заходу став Казахстан.
У ході форуму на пленарних засіданнях та й в колуарах багато уваги було присвячено Україні, яка зараз перебуває у кризовій ситуації. Однак, як зазначалося у виступах, криза несе і нові можливості. У цьому зв`язку інформація, яка була надана Держінвестпроектом України польським учасникам, створила передумови для конструктивного осмислення ними майбутньої інвестиційної і торговельно-економічної присутності в Україні.
На форум були також запрошені і українські фірми, які мали можливість ознайомитися з тим, як ефективно входити на європейський і польський ринки, зокрема на продовольчий, якому була присвячена одна з дискусій. Під час форуму можна було дізнатися про фінансування бізнесу в Польщі у кризовий період, особливості реєстрації підприємницької діяльності і отримання відповідної допомоги з фондів ЄС для розвитку бізнесу. Цікавою для українського бізнесу була сесія, присвячена новітнім технологіям у сфері комунікацій, водного господарства, екології, ведення Е-бізнесу.
Один із блоків форуму був присвячений енергетичним питанням. У цьому контексті обговорювалися питання енергетики як класичної, так і відновлюваної, можливості польсько-української співпраці у сфері диверсифікації джерел енергії, були представлені цікаві проекти в газовій сфері. Стосовно до цього,зокрема, голова Держінвестпроекту України С. Євтушенко зауважив, що «…неринкова поведінка Російської Федерації змушує формувати стратегію – вкладати інвестиції у створення нової інфраструктури для прийому газу. Це в свою чергу відкриває шлях у нову реальність – системне зниження тарифу на газ, недовіру до росіян як до партнерів». В результаті Європа отримає повну демонополізацію поставок та транспортування газу, що зумовить зниження капіталізації компаній з енергетичної та нафтогазової галузей, падіння доходів Газпрому і бюджету Росії, стимулювання економії та впровадження енергоощадливих технологій, розвиток зеленої енергетики, нарощування власного видобутку газу в Україні та країнах регіону.
Членом правління польської компанії Polenergia Р.Дудзіньським було поінформовано учасників енергетичної панелі про плани щодо будівництва нового 110-кілометрового магістрального газопроводу через Польщу до України для щорічного постачання близько 8 млд. куб. газу з європейського ринку. Обсяг інвестиції за попередніми даними становитиме близько 245 млн. дол. США. Цей газопровід планується спорудити від розташованих у Львівській області підземних сховищ газу «Більче-Волиця» до пункту передачі газу на українсько-польському кордоні "Дроздовичі". В результаті Україна на кордоні з Польщею може одержувати газ як з Німеччини, так і скраплений газ із терміналу в Свіноуйсьце, який буде повністю зданий в експлуатацію в 2015 р. Крім того, в періоди пікового споживання цей газопровід зможе постачати газ із України до Польщі, наприклад, закачаного раніше з Євросоюзу в українські газові сховища. Це дозволило б Україні значно зменшити свою залежність від постачання російського газу.
Реалізація цього проекту, як зазначалося на форумі, дозволить створити газовий коридор Схід – Захід, що значно розширить можливості вже діючої системи постачання газу в напрямі з Півночі на Південь. До складу коридору планується включити газопорт скрапленого газу в Свіноусьцє, проектований газопровід Щецін – Вернау (ФРН), газопроводи системи польського концерну Gaz-System, газові з`єднання із Словаччиною і Чехією, а також новий інтерконектор Польща – Україна. Загальний обсяг інвестицій у будівництво нового газового коридору за експертними оцінками становитиме понад 440 млн. євро.
На форумі відбулася також дискусія на тему співпраці польського оборонного комплексу з країнами Східного партнерства та Скандинавією. На думку учасників дискусії співпраця в оборонній сфері між Польщею і Україною має перспективу, однак не відповідає їх потенціальним можливостям і потребам сучасності і вимагає інтенсифікації переговорного процесу відповідних інституцій обох держав.
Змістовною була дискусія, присвячена питанням більш ширшого запровадження інтермодального транспорту в Польщі та Європі, а також збільшення обсягу вантажних перевезень транспортним Балтійсько-Адріатичному коридором. Генеральний консул М.Янків у своєму виступі звернув увагу учасників дискусії на важливості в подальшому розвивати перевезення в напрямі Балтика – Чорне море (Гданськ-Гдиня – Одеса-Іллічівськ), привівши при цьому приклади успішної реалізації інтермодального проекту в рамках транспортного коридору Одеса-Іллічівськ (Україна) – Клайпеда (Литва), організації вантажних перевезень українськими та польськими операторами широкою залізничною колією по маршруту Славкув (РП) - станція Дарниця і порт Одеса та ін. Багато учасників дискусії, зокрема голова Наглядової ради Польської державної залізниці, підтримали стратегічне значення для польського і українського бізнесу розвитку інтермодальних перевезень між провідними морськими портами РП і України.
Тимчасово Повірений України в Польщі В.Каневський і Генеральний консул України в Гданську М.Янків взяли участь у заключній дискусійній панелі "Інвестування в Україні – криза як шанс", на якій із головною доповіддю "Україна як місце для інвестицій" виступив Голова Державного агентства по інвестиціях і управлінню національними проектами України С.Євтушенко.
М.Янків, зокрема, звернув увагу на основні стратегічні сектори для залучення польських інвестицій в Україну, зупинився на важливості використання польського досвіду, як важливої інвестиції, у реформування місцевого самоврядування і розвитку місцевої демократії шляхом впровадження реформи децентралізації державного управління, а також підкреслив на важливості поглиблення інвестиційної українсько-польської співпраці у таких стратегічно важливих галузях як морська економіка, розвиток панєвропейських транспортних коридорів, створення польськими інвесторами в Україні єврологістичних центрів та ін.