Консульські питання
Опубліковано 29 листопада 2019 року о 14:06Пам’ятка щодо порядку надання правової допомоги громадянам України у разі тимчасового вилучення у них дітей на території Республіки Польща

Компетентними органами, які забезпечують захист прав і законних інтересів дітей на території Польщі є Суди у справах неповнолітніх (далі - Суд).

У разі отримання через правоохоронні органи РП інформації про порушення прав і законних інтересів дитини, у тому числі громадян іноземної держави, згадані судові установи оцінюють усі аспекти проживання та виховання дитини, за потреби залучають соціальні та медичні служби, та призначають тимчасових опікунів (Rodzina zastępcza).

Причинами порушення справи можуть бути:

домашнє/сексуальне насильство;

психічні розлади законних представників;

дитина перебувала без нагляду у публічному місці;

дитина розповіла в школі, що вдома її ображають/ сварять;

під час візиту до лікаря було помічено синці на дитині, тощо.


Як правило, у ході типової справи можна виділити такі основні етапи:

Надходження заяви про порушення прав дитини до прокуратури при суді у справах неповнолітніх (зазвичай, ініціатором виступають фізичні особи, навчальний заклад або лікарня).

Первинна перевірка фактів прокуратурою, формування справи та передача її до Суду.

З’ясування потреби у безкоштовному перекладачі.

Проведення засідання Суду (зазвичай, у форматі зустрічі учасників процесу в кабінеті судді, призначеного Судом для здійснення провадження у справі).


Першим рішенням Суду у справі, зазвичай, встановлюється обсяг нагляду соціальної служби за проживанням дитини у сім’ї, призначається куратор дитини, за потреби, призначається безкоштовний адвокат для батьків (виключно у ході кримінального процесу; у випадку, якщо мова йде про спір між батьками, пошук адвоката покладається на сторону процесу), визначається коло інших установ і організацій, залучених до судового процесу, встановлюється дата наступного засідання у справі.

За умови незадовільних умов/неможливості проживання дитини в сім’ї Суд визначає необхідність нагляду соціальних працівників. Якщо небезпека для дитини походить безпосередньо від матері/обох з батьків (психічні розлади, алкоголізм, прояви насильства тощо) виноситься рішення про тимчасове вилучення дитини та передачу її до соціального дитячого закладу під нагляд соціальних працівників.

Визначення умов, які повинні виконати батьки на шляху до повернення дитини (наприклад, у разі підозри на психічні захворювання батьків – пройти відповідну соціально-психологічну експертизу в спеціалізованому центрі).

На першому ж засіданні Суд може прийняти рішення про обмеження батьківських прав/заборону наближатися до дитини не менше ніж на 100 м, тощо, та передачу дитини під опіку соціальної служби для подальшої передачі на виховання в професійні прийомній сім’ї.

Польське законодавство передбачає, що в кримінальному провадженні обвинуваченому надається право на безкоштовного перекладача. Не нехтуйте цим правом, навіть якщо Ви вважаєте, що знаєте польську!

В рамках судових засідань не поспішайте відповідати на запитання, по можливості надавайте розгорнуті відповіді, щоб унеможливити невірне тлумачення змісту наданої Вами інформації.

Головним принципом побудови системи захисту прав та інтересів дитини в Польщі є право дитини на виховання в сім’ї. У зв’язку із цим Суди вилучають дітей у батьків і відразу призначають тимчасового опікуна або влаштовують дитину в професійну прийомну сім’ю.

Якщо Ви та Ваша дитина знаходитеся під наглядом соціальних служб/працівників, намагайтеся співпрацювати з ними та, у разі виникнення непорозумінь, пояснюйте власні дії та вчинки.

Дитячі заклади, які існують у Польщі, спрямовані на нетривале перебування дитини до якнайшвидшого влаштування у прийомну сім’ю. Тому, якщо Суд найближчим часом планує прийняти рішення про позбавлення Вас батьківських прав/вилучення дитини, зверніться до родичів і близьких, яких Суд міг би призначити опікунами дитини. Попросіть їх надати Суду свої кандидатури для того, щоб стати опікунами дитини.

За діючими польськими правилами кандидати в опікуни мають відповідати не лише загальним критеріям, а й мати підтвердження проходження професійно-кваліфікаційних курсів опікуна та мати зареєстроване місце проживання в Польщі.

Який алгоритм дій для батьків-опікунів? Як слід діяти в разі вилучення дитини?

Повідомити працівників консульської установи України на території Республіки Польща про факт вилучення дитини / зателефонувати на гарячу лінію консульської установи (відповідно до розподілу консульських округів). Вся контактна інформація подана на електронній сторінці закордонної установи.

Встановити та підтримувати зв'язок з фахівцями Повітового Центру Допомоги Родині (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie) та місцевого осередку соціальної допомоги (Ośrodek Pomocy Społecznej), оскільки ці інституції надають рекомендації судам щодо подальших кроків з відновлення опіки над дитиною.

Незалежно від того, де перебуває дитина — у дитячому будинку чи тимчасовій родині, регулярно відвідувати її. Забезпечити дитину всім необхідним, відвозити її до лікаря і точно дотримуватися призначених часів відвідування, уникати запізнень.

Звернути увагу на власну поведінку. Якщо потрібно, розглянути можливість лікування від алкоголізму, наркоманії чи інших залежностей. Отримати відповідні підтверджуючі документи.

Залучити адвоката, який буде супроводжувати справу. Це може суттєво прискорити процес повернення дитини.

Забезпечити за місцем проживання наявність місця для дитини після повернення та здатність забезпечити її утримання. Суд перевіряє умови, в яких буде перебувати дитина після повернення.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux