Типові питання та відповіді на них для громадян України, які прибули до Польщі в умовах війни
Опубліковано 16 березня 2022 року о 20:53

1. Чи потрібно мені звертатися до Посольства / Консульства? Чи потрібно мені реєструватися в Посольстві / Консульстві?

Ви маєте право звернутися до Консульства у разі потреби, але Ви не зобов’язані звертатися чи реєструватися у Консульстві.

Зверніть увагу, що Консульство не реєструє та не веде облік осіб, які вимушено прибули до Польщі починаючи з 24.02.2022 у пошуках безпечного місця у зв’язку з нападом росії на Україну..

 

2. Що потрібно щоб перебувати в Польщі легально / Скільки часу я можу перебувати у Польщі легально?

Усі українці у Польщі, незалежно від причин, підстав та мети перебування, які на станом на 24.02.2022 легально перебували на території Польщі можуть перебувати тут 18 місяців (в окремих випадках до 31.12.2022).


3. Що я маю робити після перетину кордону?

Якщо не потребуєте термінової допомоги та має місце для тимчасового перебування, тоді не потрібно реєструватися в приймальному пункті або де-небудь ще. Ви можете відразу їхати до свого місця призначення по усій території Польщі. Якщо плануєте залишитися у Польщі рекомендуємо отримати Песель (PESEL). Як його отримати див. питання № 16.


4. У разі перетину кордону за документом іншим ніж закордонний паспорт (внутрішній паспорт, ID картка, свідоцтво про народження тощо), чи потрібно мені протягом 14 днів звернутися до консульства?

Ні, не потрібно. Особам, які втікають з України від збройного конфлікту, не треба реєструватися у консульстві, чи якнайшвидше вносити відомості про дітей у паспорт чи продовжувати паспорт. Для запису у дитсадок чи школу, можна скористатись свідоцтвом про народження (детальніше у розділі «Що потрібно щоб віддати дитину до школи / дитсадочку»). 

для отримання Песель та допомоги Вам достатньо закордонного або внутрішнього паспорта, а дітям до 18 років – свідоцтва про народження.

 

5. Як я можу підтвердити, що приїхав до Польщі після 24 лютого 2022?

Якщо Ви перетинали українсько-польський кордон, то для цього достатньо надати документ, в якому польським прикордонником проставлений дата-штамп з датою Вашого в’їзду.

Якщо Вам такий штамп не проставили рекомендуємо звернутися за відповідною довідкою (Potwierdzenie wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) до найближчого відділення Прикордонної служби Польщі. Інформація про такі пункти на теренах Північної Польщі доступна за посиланням https://bit.ly/3J7s5Qq.

Зверніть увагу, що у зв’язку з прийняттям у Польщі спец закону про Українців, Прикордонна служба має право відмовити у видачі такої довідки, оскільки цей документ не є обов’язковим для проживання чи отримання пільг та преференцій.


6. Чи потрібно отримувати статус біженця

Отримати статус біженця є Вашим правом, а не обов’язком. Після перетину кордону Ви маєте 14 днів щоб подати заяву на статус біженця до Прикордонної служби Польщі (Straż Graniczna). Однак, навіть без цього статусу Ви можете проживати у Польщі щонайменше 18 місяців https://www.gov.pl/web/udsc/---------.
Детальніше про статуси тут https://bit.ly/3t3jHvI 


7. Як отримати закордонний паспорт у Польщі.

В умовах війни виготовлення війни тимчасово призупинено. Тому дипломатичні представництва та консульські установи не можуть у цей час оформити Вам новий закордонний паспорт навіть якщо Ви його сильно потребуєте. Підпишіться на нашу сторінку у фейсбук https://www.facebook.com/gc.plg або відвідуйте наш сайт gdansk.mfa.gov.ua для отримання актуальної інформації з цього та інших питань.


8. Куди звертатися у Польщі? Що мені робити?

Якщо потребуєте тимчасового розміщення, харчування та отримання першої медичної допомоги, правової консультації після перетину українсько-польського кордону слід звертатися до приймальних пунктів, які знаходяться у прикордонній зоні та у містах Польщі. Вони розташовані на всіх пунктах перетину українсько-польського кордону та вокзалах (dworzec). Як правило, інформаційні афіші про такі пункти виконані на тлі кольорів українського прапора і його назва зазначена українською та польською мовами. У таких пунктах Вас можуть направити до Центрів з прийняття українців у потребі, де Вам дадуть можливість перепочити, їжу, можливість заночувати у теплому місці (на добу або більший строк).  Їх перелік знаходиться тут https://www.gov.pl/web/ua/-2. Звертаємо увагу, що цей перелік не є вичерпний. Центрів може бути більше за рахунок пунктів відкритих владою міст. Про них Ви можете дізнатися на офіційному сайті такого міста (як правило, сайт міста виглядає так: «назва міста».pl).


Україномовна  інфолінія: +48477217575.

Уся необхідна інформація доступна українською мовою на сайті https://www.gov.pl/web/ua.


9. На яку допомогу в Польщі я можу розраховувати?

Інформація про те, на яку допомогу можна розраховувати у Польщі Ви можете знайти за посиланням  на офіційній сторінці Уряду цієї країни https://www.gov.pl/web/ua українською мовою.

Громадяни України, які прибули після 24.02.2022  мають право безкоштовного проїзду територією Польщі потягами, право на працю, на безкоштовне медичне лікування та на безкоштовне навчання своїх дітей в школах, дитсадках та ліцеях.

Медична опіка: У Вас є доступ до польської медичної системи на тих самих умовах, що й у громадян РП без додаткових страхувань та плати. Україномовна інфолінія для пацієнтів: +48 800190590.

Освіта: діти віком 7-18 років мають право на безкоштовне навчання в польських школах. За деталями слід звертатися за номер телефону: +48 2234 74 708 або e-mail: [email protected]

Праця: на час перебування в Польщі можна працювати легально. З метою пошуку вакансій рекомендовано відвідати веб-портал oferty.praca.gov.pl, який є також доступний в україномовній версії. 

Громадський транспорт: до кінця березня 2022 року для мігрантів з України запроваджено безкоштовний транспорт. Завдяки цьому українці можуть легко дістатися до інформаційних пунктів та місця свого перебування. Поїздки здійснюються на підставі паспорта з в’їзним штампом  починаючи з дати  24 лютого або карти перебування біженця (tymczasowe zaświadczenie cudzoziemca) або тимчасового документа, що посвідчує особу.

Одноразова матеріальна допомога: Якщо Ви громадянин України, який прибув до Польщі прямо з України починаючи з 24.02.2022 Ви маєте право на матеріальну допомогу. Більше інформації за посиланням  https://www.gov.pl/web/gov/otrymayte-odnorazovu-hroshovu-dopomohu.


10.  Хто має право на пільги у Польщі?

Право на пільги мають:
- громадяни України та іноземці, які перебували у шлюбі з громадянином / кою України та проживали на території України, прибули до Польщі безпосередньо з території України починаючи з 24.02.2022;
- громадяни України, які мають карту поляка, та прибули до Польщі починаючи з 24.02.2022.

 

11. А чи мають право на пільги громадяни України, які виїхали до Польщі транзитом через іншу країну (Словаччину, Угорщину, Молдову, Румунію тощо)?
Такі особи мають право залишатися на території Польщі, однак не мають права претендувати на пільги та допомогу.

 

12. Що робити громадянам України, які приїхали на територію Польщі до 24.02.2022? 

Такі особи мають право залишатися на території Польщі до кінця року, однак не мають права претендувати на пільги та допомогу.

 

13. Куди звертатися для працевлаштування у Польщі?

Для працевлаштування зверніться до бюро зайнятості (urząd pracy) міста де Ви знаходитеся або до Центру прийняття мігрантів у Вашому місті.

Також рекомендуємо веб-портал oferty.praca.gov.pl, який також доступний в україномовній версії.


14. Куди звертатися якщо немає де проживати?

Якщо потребуєте тимчасового розміщення, харчування слід звертатися до приймальних пунктів, які знаходяться у прикордонній зоні та у містах Польщі. Вони розташовані на всіх пунктах перетину українсько-польського кордону та вокзалах (dworzec). Як правило, інформаційні афіші про такі пункти виконані на тлі кольорів українського прапора і його назва зазначена українською та польською мовами. У таких пунктах Вас можуть направити до Центрів з прийняття українців у потребі, де Вам нададуть можливість перепочити, їжу, можливість заночувати у теплому місці (на добу або більший строк). Їх перелік знаходиться тут https://www.gov.pl/web/ua/-2. Звертаємо увагу, що цей перелік не є вичерпний. Їx може бути більше за рахунок пунктів відкритих владою міст. Про них Ви можете дізнатися на офіційному сайті такого міста (як правило, сайт міста виглядає так: «назва міста».pl).

 

15. Що треба щоб віддати дитину до школи / дитсадочку?

Зверніться до адміністрації найближчої до Вас школи, дитячого садочку. Вам необхідно буде надати свідоцтво про народження дитини та, за наявності, документи про хід її навчання в Україні. Їх переклад польською мовою значно полегшить комунікації та процес зарахування дитини до школи.


16. Що таке Песель PESEL та як його отримати?

PESEL (Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności) — це цифровий символ, що надається кожній людині для її ідентифікації.

В законодавстві не вказано, що отримання Pesel є обов’язковим, але очевидно, що без нього довго перебувати в Польщі буде практично неможливо.

Для його отримання Вам необхідно подати:
-  заяву до міської державної установи (Urząd) за місцем проживання. Для більш детальної консультації радимо звернутися до рецепційного пункту;

- паспорт (внутрішній або закордонний. Для дітей до 18 років достатньо свідоцтва про народження;

- фотокартки паспортного формату.

Звертаємо увагу, що Вам НЕПОТРІБНО жодних додаткових підтверджень від Консульства для отримання PESEL.

Ви можете отримати Песель у місцях надання послуг у місті Вашого проживання.

Звертаємо увагу, що у Гданську для українців виділено 2 окремих місця для отримання Песель:

- Gdański Centrum Świadczeń

ul. Kartuskiej 32/34


- Zespol Obsługi Mieszkańców nr 4

ul. Wilanowskа 2.


17. Чи можу я поїхати до інших країн і які для цього треба документи?

Режим в’їзду на території інших країн регулюється законодавством таких країн. В умовах війни багато країн змінили чи змінюють правила в’їзду до українців та або вимоги до документів, які ними подаються. Тож, після перетину польського кордону, якщо ви хочете поїхати в іншу країну, вам слід звернутися до посольства цієї країни. Перелік контактів до таких Посольств та Консульств у Польщі доступний за посиланням https://bit.ly/3I9CbPb.Ви також можете перевіряти інформацію по кожній країні окремо для Українців, які шукають безпечного місця в умовах війни на спеціальному сайті МЗС https://tripadvisor.mfa.gov.ua/.


18.Що мені може зробити Посольство/ Консульство?

1) у випадку, якщо у Вас є лише внутрішній паспорт (старого взірця у вигляді книжечки), де відсутні записи латиницею, Ви можете оформити Свідоцтво про ідентифікацію особи, де Ваші персональні дані будуть зазначені польською, англійською та українською мовами.


19. Як може допомогти мені Посольство/ Консульство у зв’язку з моїм перебуванням на території Польщі?

Вам можуть надати Інформаційну підтримку, зокрема щодо наявних інформаційних пунктів з питань легалізації перебування, пунктів надання гуманітарної допомоги, доступу до медичних та освітніх послуг тощо.


20. Де мені отримувати актуальну для мене інформацію у Польщі?
Консульство України в Гданську оновлює всю важливу інформацію на нашій сторінці у мережі фейсбук https://www.facebook.com/gc.plg та на сайт gdansk.mfa.gov.ua.

У Польщі такjж є багато інтернет видань українською мовою, наприклад:
https://nashapolsha.pl/

https://www.yavp.pl/uk.


21. Де я можу ознайомитися із нормативно-правовою базою, яка урегульовує питання мого перебування в Польщі?

Ваше перебування у ПОльщі урегульоване Спеціальною Уставою (Законом) від 12.03.2022 "Про допомогу громадянам Українцям у зв’язку зі збройним конфліктом на території тієї країни". Ознайомитися з ним Ви можете за посиланням https://dziennikustaw.gov.pl/D2022000058301.pdf

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux